Mindfulness
Istota uważności
Czy rozpoznajesz ten moment kiedy w twoim życiu wzrasta poziom stresu? Twoja wizja świata stopniowo się zawęża, wzrasta napięcie w ciele (spięte ramiona, bóle pleców, bóle głowy, szumy w uszach…), serce zaczyna szybciej bić i nie wiadomo skąd zalewają Cię nagłe fale gorąca.
Zazwyczaj pojawia się też chaotyczny, niekontrolowany strumień myśli. Masz poczucie, że ciągle działasz w pośpiechu i szybciej niż zwykle się irytujesz.
Uważność zachęca do zatrzymania się, obserwacji i zbadania tego, co dzieje się tu i teraz.
Ta cenna pauza daje wgląd w to, jak świadomie odpowiadać na to, co się wydarza. Zaczynasz widzieć świat wyraźniej, a to z kolei tworzy przestrzeń dla nowych, niedostrzeganych dotąd opcji.
Obserwacyjna, niereaktywna perspektywa pozwala odpowiadać na to co się dzieje z jasnością i skupieniem, zamiast nawykowej reakcji. Otwierają się możliwości sensownej pracy z trudnościami życiowymi i wyboru tego, co jest pożywne dla nas samych i ludzi wokół nas.
CO TO JEST KURS MBSR
(Mindfulness Based Stress Reduction)?
Kurs redukcji stresu oparty na uważności (MBSR) został po raz pierwszy opracowany przez neurobiologa dr. Jona Kabat-Zinna w 1979 roku w Centrum Medycznym Uniwersytetu Massachusetts. Od tego czasu informacje i badania na jego temat pojawiały się w telewizji (m. in. dokument Billa Moyera Healing and the Mind), w publikacjach magazynów Time i Newsweek, a także w licznych badaniach naukowych z zakresu medycyny, psychologii i neurobiologii. Dr. Jon Kabat-Zinn napisał również kilkanaście bestsellerowych książek, wśród których “Życie piękna katastrofa” (Full Catastrophe Living) szczegółowo opisuje program MBSR.
Podczas kursu MBSR wykorzystujemy praktykę uważności, ćwiczenia oddechowe, uważną komunikację, techniki skupionej świadomości oraz uważny ruch. To wszystko pozwala rozwijać i pielęgnować wyższy poziom samozrozumienia i skuteczniej zarządzać sobą w obliczu stresu w naszym codziennym życiu. “Nie pozbędziesz się stresu ze swojego życia, ale możesz nauczyć się, jak zdrowo na niego odpowiadać”.
Niektóre z korzyści z praktykowania uważności na codzień:
• Uspokojenie nieustającego potoku myśli
• Zmniejszenie frustracji oraz napięcia fizycznego i psychicznego
• Poprawa umiejętności radzenia sobie w trudnych i stresujących sytuacjach
• Poprawa zdolności wyciszenia i relaksu
• Poprawa jakości Twojego codziennego życia
• Podniesienie poziomu energii